חיפוש
  • Kotonaru קוטונרו

עומק שדה Depth of Field

עודכן: 20 בדצמ׳ 2018דוגמא לעומק שדה נמוך
על עצים וענפים

תוכן עניינים

מה זה עומק שדה

מושגים

איך זה עובד ואיך מחשבים את זה

טיפים

גלריית עומק שדה


היום נבין יחד מהו עומק שדה הנקרא באנגלית Depth of Field, איך ומתי להשתמש בו ונראה דוגמאות לשימוש נכון ולא נכון בעומק שדה. לסיום נציג את מחשבון עומק השדה הראשון בעברית, מחשבון זה בא להקל על הצלמים דומי העברית, קל ופשוט לשימוש ללא צורך בהורדה או התקנה וזמין גם בגירסת הטלפון הנייד של האתר.


אתחיל ואומר (אכתוב) שלדעתי עומק שדה הוא כלי עבודה ראשון במעלה לכל צלם. בחירה של עומק השדה יכולה לקבוע את איכות התמונה - להפוך תמונה טובה למצוינת ולקלקל תמונה מעולה - הכל תלוי בעומק השדה בו בחרנו להשתמש. בפוסט היום נשתמש במושגים שכיסינו בפוסטים אחרים - צמצם, מהירות תריס, מרחק מיקוד וקומפוזיציה. אם לא יצא לכם לעיין בפוסטים האלו הם נמצאים כאן וכאן.


מה זה עומק שדה?

המרחק בין העצם הקרוב ביותר והרחוק ביותר שנראה כי הם בפוקוס בעיני המתבונן בתמונה בה הוא צופה

מן ההגדרה אפשר ללמוד שעומק שדה הוא עניין סובייקטיבי וכל אחד יכול להחליט מה עומק השדה בתמונה בה הוא צופה - מניסיוני עומק שדה הוא מושג די אובייקטיבי ו 99% מהצופים בתמונה מסוימת יסכימו על עומק השדה שלה.

תכל'ס, מה זה אומר? בואו נתבונן בשתי תמונות זהות בעלות עומק שדה שונה. השמאלית בעלת עומק שדה נמוך (או רדוד בפי חלק מהצלמים), הימנית בעלת עומק שדה גבוה יותר (או רחב יותר בפי חלק מהצלמים)

 דוגמה לעומק שדה נמוך ובינוני
דוגמה לעומק שדה נמוך ובינוני

כפי שניתן לראות כפי שניתן לראות בתמונה מימין (עומק שדה בינוני) ניתן לראות את כי העלה הצהוב במרכז התמונה נראה בבירור כמו גם הענפים שלפניו ומאחוריו. לעומת זאת בתמונה משמאל (עומק שדה נמוך) פרט לעלה - שגם חלקו העליון קצת לא בפוקוס כל שאר המרכיבים בתמונה מטושטשים.

כבר מהדוגמה הזאת ניתן להבין עד כמה עומק שדה הוא כלי עבודה ראשון במעלה וכמה בחירה טובה של עומק שדה עוזרת לנו הצלמים לכוון את הצופה אל האובייקט העיקרי בתמונה. למשל בתמונות בהן אנו רוצים למשוך את הצופה לאובייקט אחד מתוך רבים דומים לו - צילום של אדם אחד בתוך קהל אנשים.


עומק שדה יכול לנוע בין כמה מ"מבצד הנמוך של הסקלה - בתמונה משמאל - פרט לחלק מהעלה עליו נמצא הפוקוס כל שאר האלמנטים בתמונה מטושטשים ברמה זו או אחרת.

בצד השני של הסקלה נמצא אינסוף - כלומר כל האלמנטים בתמונה ללא קשר למרחק שלהם מהמצלמה ייראו בפוקוס - תמונה כזו נקראת גם תמונה היפרפוקלית.

 

כמה מושגים לפתיחה

טווח פוקוס למעשה מגדיר את עומק השדה שלנו, מה המרחק בין הנקודה הקרובה ביותר אלינו לנקודה הרחוקה ביותר מאיתנו שעדיין ייראו בפוקוס

מרחק פוקוס קרוב המרחק בין חיישן המצלמה לנקודה הקרובה ביותר שתראה בפוקוס

מרחק פוקוס רחוק המרחק בין חיישן המצלמה לנקודה הרחוקה ביותר שתראה בפוקוס


בדוגמה שלפנינו האובייקט נמצא 5 מטרים מחיישן המצלמה וזו הנקודה שבחרנו להתפקס עליה.

טווח הפוקוס הוא 2 מטרים כשרוב טווח הפוקוס מאחורי האובייקט.

נקודת הפוקוס הקרובה היא 4.5 מטרים והרחוקה היא 6.5 מטרים.

כל עצם או שיהיה בטווח של בין 4.5 מטרים ל 6.5 מטרים מהמצלמה ייראה בפוקוס כשהעצמים שייראו חדים ביותר יהיה אלה שבמרחק של 5 מטרים.
 

אז איך זה עובד ואיך מחשבים את זה?


אז מה קובע עומק שדה? בקצרה, הצמצם בו נבחר להשתמש. באריכות, עוד כמה דברים כמו מרחק האובייקט מהמצלמה, מרחק המוקד של העדשה וסוג ודגם המצלמה בה נשתמש.


צמצם

כלל I ככל שהצמצם (F-stop) בו נשתמש נמוך יותר כך עומק השדה יהיה רדוד יותר

צמצם 2.8 ייתן עומק שדה נמוך מאוד בהשוואה לצמצם 9. דוגמה לכך ראינו בתמונות למעלה.


 

מרחק האובייקט מהמצלמה

כלל II ככל שהאובייקט יהיה יותר קרוב למצלמה כך יורד עומק השדה בהתאם

אובייקט שיצולם ממרחק של חצי מטר יבלוט כל הרקע המטושטש הרבה יותר מאשר אם יצולם ממרחק של 10 מטרים.

בתמונה למטה ערכי הצמצם ומרחק המוקד זהים - השוני היחיד הוא המרחק של האובייקט מהחיישן - בתמונה משמאל המרחק הוא 3 מטרים ובתמונה מימין המרחק הוא מטר אחד. התמונות הותאמו כדי להציג את אותו הפריים לשם ההשוואה

ניתן לראות בבירור כי בתמונה הימנית שצולמה מקרוב יותר עומק השדה נמוך משמעותית מזו משמאל - הענפים לפני האובייקט והעלים הירוקים ברקע.


DםF changes as the distance is changing
עומק השדה כתלות במרחק האובייקט מן החיישן

 

מרחק המוקד של העדשה

כלל III מרחק המוקד של העדשה יהיה ביחס הפוך לעומק השדה

מרחק המוקד של העדשה גם הוא פקטור, ככל שהמספר של מרחק המוקד גדול יותר כך עומק השדה יהיה רדוד יותר - נשמע הגיוני כשנזכרים שמרחק מוקד גדול = זום גדול יותר - למעשה "קירוב" האובייקט אל החיישן.

בקרוב יעלה פוסט המסביר על מרחק המוקד ועל סוגי העדשות.

בתמונות למטה ניתן לראות את ההבדלים בעומק השדה בין מרחק מוקד של 70mm מימין - עומק שדה בינוני ומרחק מוקד של 200mm משמאל - עומק' שדה רדוד מאוד. גם כאן תמונת 70mm הוגדלה כדי לקבל לפריים זהה


DoF as a vairant of lens focal length
עומק השדה כתלות במרחק המוקד של העדשה

 

טיפיםעומק השדה לא תמיד יהיה סימטרי כלומר, ייתכן שטווח הפוקוס לא יחולק שווה בשווה לפני ואחרי האובייקט כפי שניתן לראות בדוגמה למטה


הגדלת מספר צמצם = הגדלת טווח הפוקוס


בחרתי צמצם וקומפוזיציה אבל אין מספיק אור, מה אני עושה? מגדיל את ערך ה ISO במצלמה, אמנם זה מוסיף רעש וגרעיניות אבל בזה אפשר לטפל אחר כך. אופציה נוספת, אם מדובר בעדשת זום / טלפוטו להקטין את מרחק המוקד ולאפשר כניסה של אור רב יותר - בתמורה אפשר להקטין את מספר הצמצם כדי לשמור על אותם ערכי עומק שדה


הערכת מראה התמונה מבחינת עומק שדה לפני הצילום ברוב מצלמות ה DSLR והדמי SLR יש כפתור Preview שמפעיל את הצמצם לפי הערך המכוון בלי צורך לצלם ונותן לצלם תחושה של התמונה המוגמרת.


בחירה נכונה של נקודת הפוקוס

נניח שיצאנו ליום צילום של יונקי דבש - ציפור קטנה שאורכה לא עולה על 10 ס"מ, אנחנו צלמים מעולים אז הבאנו עדשה 200 מ"מ איכותית ובחרנו צמצם 2.8 כדי לטשטש את כל הרקע. את יונק הדבש צילמנו ממרחק של 5 מטרים. אם נזין את הנתונים למחשבון נקבל טווח פוקוס של ~6 ס"מ שמחולקים כמעט שווה בשווה לפני ואחרי נקודת הפוקוס כלומר כל מה שיהיה 3 ס"מ לפני נקודת הפוקוס ו3 ס"מ מאחוריה ייראה בפוקוס.

בתמונה הראשונה בחרנו כנקודת פוקוס בחרנו את המקור של יונק הדבש. בחירה שגויה - כי למעשה בזבזנו טווח פוקוס על אוויר והפסדנו אותו באובייקט כפי שניתן לראות באיור הראשון.

שינוי מינורי של נקודת הפוקוס כבר היה משנה את כל התמונה תרתי משמע, אם נסחר כנקודת פוקוס את נקודת החיבור בין המקור לראש ננצל את כל טווח הפוקוס ונכניס יותר מהציפור לפוקוס קביל - כפי שניתן לראות באיור השני.
מתי להשתמש בעומק שדה רחב ומתי ברדוד?

כמו במלחמה ובאהבה גם כאן אין חוקים, אני יודע שיש צלמים שיאמרו שיש בהחלט אבל אני מאמין שעל טעם וריח אין מה להתווכח. אני חובב נלהב של עומק שדה רדוד כדי להבליט את האובייקטים שלי ומנצל אותו כמעט בכל תמונת פורטרט או תקריב, אפשר להשתמש בו גם כדי להמחיש גודל או אורך של אובייקט או סתם כדי ליצור בוקה יפה עם עדשה טובה. אתם מחליטים.


אז מה? חייבים לנסות בשביל ללמוד איזה עומק שדה מתקבל בכל הגדרה?

אז זהו שלא, כאן באה המתמטיקה לעזרתנו - כמה חישובים פשוטים ואתם יודעים בדיוק מהו עומק השדה ומה הטווח שלו. לנוחיותכם יצרנו כאן באתר את מחשבון עומק השדה העברי הראשון

נכנסים, בוחרים סוג מצלמה ופרמטרים של הצילום אותו אנחנו רוצים ומקבלים תשובה מספרית ואילוסטרציה של הצילום. כפי שניתן לראות בתמונות למטה.


DoF calculator
מחשבון עומק שדה - הזנת נתונים ותוצאות החישוב

DoF calculator image  ilustration
מחשבון עומק שדה - אילוסטרציה

לשאלות והצעות תוכלו להגיב כאן בפוסט או לפנות אלי דרך צור קשר.

בברכת צלמהו וערכהו.

305 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול